Par februāra apkures rēķiniem

Daudzus Baložu iedzīvotājus šogad satrauc februāra apkures rēķinu palielinājums, salīdzinot ar janvāra rēķiniem. Pēc meteoroloģiskajiem novērojumiem www.meteo.lv šā gada janvāra mēneša vidējā gaisa temperatūra Rīgā LU novērojumu centrā ir -5,10˚C, bet februāra mēneša vidējā gaisa temperatūra ir +1,10˚C. Apkures sistēmai šāda starpība ir milzīga, turklāt februāra mēnesī ir tikai 28 dienas... Pēc visa spriežot, rēķiniem par apkuri vajadzētu būt mazākiem, bet tā, diemžēl, nav.

Šeit ir jāņem vērā divi faktori:

Pirmkārt, lai rēķinus iedzīvotājiem pagūtu izrakstīt savlaicīgi, siltuma skaitītāju rādījumi tiek nolasīti katra mēneša 25.datumā, un tad jau aina ar temperatūrām un dienu skaitu ir daudz savādāka. No 25.decembra līdz 25.janvārim (janvāra rēķins) ir 31 diena ar vidējo gaisa temperatūru -1,71˚C, un no 25.janvāra līdz 25.februārim (februāra rēķins) arī ir 31 diena ar nedaudz zemāku vidējo gaisa temperatūru -1,86˚C, jo, kā mēs atceramies, tad aukstākais ziemas periods bija tieši no janvāra vidus līdz februāra vidum. Sešu dienu nobīde starp mēneša beigām un skaitītāju rādījumu nolasīšanu tad arī izskaidro nesakritību starp mēneša vidējo temperatūru un apkures rēķina pieaugumu.

Otrkārt, strauji tuvojas pavasaris, kad dienās gaisa temperatūra uzkāpj, bet naktīs tā atkal noslīd zem nulles, kas bija raksturīgi šī februāra beigām. Šādas temperatūras svārstības noteikti nav izdevīgas siltumapmaiņas procesiem siltummezglos. Ja āra gaisa temperatūra konstanti turas zem nulles, tad apkures sistēma vienreiz ir jāuzsilda un pēc tam temperatūra sistēmā tikai jāuztur, turpretī, ja dienā āra gaisa temperatūra uzkāpj virs +5,0˚C, tad siltummezglu automātika sāk apturēt siltā ūdens padevi apkures sistēmā, kas nozīmē apkures sistēmas atdzišanu, savukārt naktī, kad āra gaisa temperatūra atdziest, siltummezglu automātika sāk darboties pilnā apkures režīmā. Šādi apstākļi noved pie situācijas, ka katru dienu visa apkures sistēma ir jāuzsilda no jauna, kam nepieciešams daudz lielāks siltumenerģijas patēriņš nekā konstantas temperatūras uzturēšanai apkures sistēmā.

Līdz ar to, manuprāt, es esmu atbildējis uz iedzīvotāju bieži uzdotajiem jautājumiem par apkures rēķinu starpību.

Ar cieņu,

Juris Milts

SIA „Baložu komunālā saimniecība”

Valdes priekšsēdētājs