Par radiatoru maiņu mājokļos

Kad apkures sezona beigusies, laiks pārbaudīt apkures ierīču tehnisko stāvokli un savlaicīgi veikt nepieciešamos darbus lai sagatavotos jaunai apkures sezonai.

„Privātmājas īpašniekam apzināt vājās vietas apkures sistēmai un novērst bojājumus ir pietiekami pārskatāms un saprotams process, bet daudzdzīvokļu mājas īpašniekiem ir jāievēro zināma kārtība, lai neizjauktu hidraulisko bilanci mājas kopējā apkures sistēmā. Tas nozīmē, ka nepareizi piemeklēti un/vai uzstādīti apkures ķermeņi (jeb radiatori) var būt par iemeslu apkures sistēmas darbības traucējumiem ne tikai pašā dzīvoklī, bet arī visā mājā. Nereti gadījumi, kad uzstādot jaunus radiatorus, dzīvokļi īpašnieki lielās, ka tagad viņiem ir tik karsts, ka logi jātur vaļā, bet reti kurš no viņiem iedomājās, ka dzīvoklī ir karsts nevis tāpēc, ka tika uzstādīti moderni radiatori, bet tāpēc, ka siltums tiek noņemts kaimiņam. Parasti (bet atkarībā no daudzdzīvokļu mājas stāvu skaita un sistēmas izbūves) īpaši cieš 1.stāva dzīvokļu iemītnieki, jo augšējo kaimiņu neapdomīgās rīcības rezultātā temperatūra dzīvoklī var noslīdēt pat līdz 10-12°C,” stāsta SIA „Baložu Komunāla Saimniecība” valdes locekle Olita Krastiņa.

Ja esat nolēmuši savā dzīvoklī nomainīt radiatorus, tad pirmkārt pirms darbu veikšanas jums jāvēršas pie mājas apsaimniekotāja, kas sniegs jums informāciju par stāvvadu tukšošanas iespējām un termiņiem un to izmaksām. Jāatzīmē, ka SIA „Baložu komunālā saimniecība” neatļauj sildķermeņu nomaiņu apkures sezonas laikā, izņemot avārijas gadījumus. Nākošai solis, pēc informācijas saņemšanas no apsaimniekotāja, ir sildķermeņu nomaiņas tehniskā projekta izstrāde, kuru jāizstrādā LSGŪTIS sertificēts speciālists. Izstrādāto projektu jāsaskaņo ar apsaimniekotāju un kad tās ir izdarīts var iegādāties materiālus un vienoties ar apsaimniekotāju par darbu veikšanas termiņiem.

Kad darbi ir padarīti un sildķermeņi nomainīti SIA „Baložu komunālā  saimniecība” darbinieki vizuāli pārbauda vai tie ir ierīkoti pareizi un tikai pēc tām uzpilda sistēmu, kā arī sastāda aktu, kuru pievieno mājas lietai.

Apkures sistēmas tukšošana atstāj savu ietekmi uz kopējo sistēmu, jo, iepildot apkures sistēmā svaigu ūdeni, tajā esošā skābekļa, kā arī iekļuvušā gaisa ietekmē paātrinās apkures sistēmas korozija. Apkures sistēmā iestrādātie materiāli (radiatori, caurules) ilgāk kalpos, ja tajā būs ūdens, tāpēc apkures sistēmas iztukšošana un uzturēšana bez ūdens visu vasaru veicina ātrāku sistēmas nolietošanos un aizsērēšanu.

SIA „Baložu Komunāla Saimniecība” speciālists stāsta, ka visbiežāk iedzīvotāji izvēlas sildķermeņus, griežoties pie tirgotāja, kas ir nepareizi. Diemžēl tirgotāji nes atbildību tikai par preču kvalitāti, bet sistēmas darbības traucējumu vai nepareizās ierīkošanas gadījumos tirgotājs nekādu atbildību nenes. Nereti gadījumi, kad, piemēram, tirgotāji ieteikuši tādus materiālus, kurus konkrētajā sistēmā vispār nedrīkst ierīkot. Jums, pat jūsu kaimiņiem rodas zaudējumi, kurus pilnībā jāsedz jums pašam.

Lielāka daļa Baložu pilsētas daudzdzīvokļu mājās ir ierīkota viencauruļu sistēma ar augšējo sadali, tāpēc ir sevišķi svarīgi iegādāties pareizi aprēķinātus sildķermeņus un materiālus, kuri paredzēti ierīkošanai tādā sistēmā. Jāatsakās no radiatoru termovārstu ierīkošanas, vai jāierīko speciālus, viencauruļu sistēmai paredzētus, termovārstus. Tādi termovārsti maksā ievērojami dārgāk, bet tie nodrošina cirkulāciju gan sildķermenī gan apvadcaurulē, pretējā gadījuma siltumnesējs „aiziet” pa apvadlīniju un pats radiators ir auksts.

Pirms pieņemt lēmumu par sildķermeņu maiņu izvērtējiet to nepieciešamību. Piedāvājam dažus padomus:

  • Ķeta (vai „čuguna”) sekciju radiatori. Speciālisti vispār neiesaka tādus sildķermeņus mainīt. Pastāv iespējas tos izskalot un pārskrūvēt, nomainot starp sekcijām blīves. Daudzslāņu krāsas kārtas ieteicams noņemt un tie jums nokalpos vēl 50 gadus. Pašlaik tiek ievērota tendence atgriezties pie čuguna radiatoru ierīkošanas, tiesa šodien tie maksā dārgi.
  • Konvektori. Izplatīta kļūda – ja tas nesilda noņemt apvalku. Rezultāts – siltumatdeve praktiski nav. Apvalks ir nozīmīga konvektora sastāv daļā! Noņemiet automašīnas disku riepas un pamēģiniet braukt.

Konvektors atdod siltumu telpai, uzsildot gaisu kas plūst caur konvektora plāksnītēm. Jo augstāks apvalks, jo intensīvāk gaiss plūst un vairāk siltums tiek atdots telpai. Laika gaitā spraugas starp plāksnītēm aizaug ar netīrumiem un tiek apgrūtināta gaisa kustība, izmantojot birstes ar gariem sariem tos var iztīrīt. Tirgū ir atsevišķi nopērkami konvektoru apvalki, kurus ir iespējams uzstādīt padomju konvektoriem, tādā veida uzlabojot par pilnībā izmainot vizuālo izskatu, ietaupot savus līdzekļus un laiku. Konsultējoties ar speciālistiem ir iespējams izveidot apvalku pašu rokām, piemēram, no reģipša. Svarīgi nodrošināts gaisa kustību caur konvektora plāksnītēm.